Sanica Isı, Halka Arzı için SPK’dan Onay Aldı

Sanica Isı, Halka Arzı için SPK’dan Onay Aldı

Elazığ, Manisa Akhisar ve İstanbul Beylikdüzü’nde üretim tesisleri olan ve toplam 54 ülkeye, ihracat yapan Sanica Isı’nın halka arzı, Gedik Yatırım’ın liderliğinde ve İntegral Yatırım’ın eş liderliğinde, 34 aracı kurumun yer aldığı konsorsiyum aracılığıyla gerçekleştirilecek.

SANİCA ISI 20,03 TL SABİT FİYATTAN TALEP TOPLANACAK

Sanica Isı’nın 40 milyon TL nominal değerli paylarının halka arzı için, 15-16-17-18 Kasım 2022 tarihlerinde oransal dağıtım yöntemiyle, pay başına 20,03 sabit fiyattan talep toplanacak. Halka arzın tamamlanmasından sonra Sanica Isı paylarının Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlaması bekleniyor.

Sanica Isı’nın halka arzı dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Sanica Isı Yönetim Kurulu Başkanı Nesimi Fatinoğlu, şirketin son yıllarda devreye giren yatırımlarıyla hızlı bir şekilde büyüdüğüne dikkat çekerek, gelecek dönemde de organik, inorganik büyüme fırsatlarını etkin bir şekilde değerlendirerek, global bir marka olmayı hedeflediklerini söyledi. Fatinoğlu’nun  açıklaması şöyle:

“SEKTÖRÜMÜZDE BİLİNEN MARKALARIN ARASINA GİRDİK Panel radyatör, kombi ve boru, bağlantı parçaları olmak üzere üç ana grupta gerçekleştirdiğimiz üretimle Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından biriyiz. Elazığ, Manisa Akhisar ve İstanbul Beylikdüzü’nde yer alan üretim tesislerimizde tamamen yerli ve milli üretim anlayışıyla ürettiğimiz panel radyatör, kombi ve boru, bağlantı parçalarını dünyanın dört bir yanına, 54 ülkeye ihraç ediyoruz. Fatinoğlu Grubu’nun sanayi üretimi konusundaki 40 yıllık bilgi ve deneyimi ile kurumsal yönetim anlayışının katkısıyla, Sanica Isı olarak, kurulduğumuz ilk yıldan itibaren hep büyüyerek sektörümüzde dünyanın ve Türkiye’nin bilinen markaları arasına girdik.

PANDEMİNİN TÜM KISITLARINA RAĞMEN BÜYÜMEYE DEVAM ETTİK: Fatinoğlu, pandemi döneminde tüm dünyada yaşanan tedarik sorunları, kısıtlamalar ve inşaat sektörü ile altyapı projelerinin daralmasına rağmen Sanica Isı olarak, güçlü bir şekilde büyümeye devam ettik. Bir önceki yıla kıyasla net satışlarımızı yüzde 91,4’e yakın artırarak 2021 yılı sonu itibariyle 713 milyon liraya çıkardık. 2021 yılında yakaladığımız büyüme ivmesini bu yılın ilk yarısında da sürdürdük. Bu yılın ilk yarısında net satışlarımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 83 oranında arttı. Sanica Isı olarak, 2022 sonunda net satışlarımızı bir önceki yıla kıyasla yüksek oranlı artırmayı hedefliyoruz.

FAVÖK 192 MİLYON LİRA OLDU: Sanica Isı, sürdürülebilir büyüme ve verimlilik odaklı yönetim anlayışıyla kârlılığını da istikrarlı bir şekilde artırdı. 2021 yılı sonu itibariyle net kârın 79.5 milyon lira, faiz ve vergi öncesi kârın (FAVÖK) ise 192.0 milyon lira oldu.

54 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYORUZ: Sanica Isı dünyanın dört bir yanına, 54 ülkeye, panel radyatör, kombi ve boru, bağlantı parçaları ihracatı yapıyor. Sanica Isı’nın bu yılın ilk yarısı itibariyle net satış gelirinin yüzde 54’ünin ihracattan geldi. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin açıkladığı verilere göre, son 10 yıldır her yıl Türkiye’nin ilk bin ihracatçı firması içerisinde yer alıyoruz. Türk İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) verilerine göre de Sanica Isı olarak, Türkiye’nin en çok plastik boru ve bağlantı parçaları ihracatı yapan firmasıyız. Nitekim Sanica Isı olarak 2018 yılından beri İSİB, ‘En Çok Plastik Boru ve Bağlantı Parçaları İhracatı Yapan Firma’ birincilik ödülünü alıyoruz.

TÜRKİYE’DE EN GENİŞ ÜRÜN YELPAZESİNE SAHİP FİRMALARINDAN BİRİYİZ: 800’den fazla boru ve bağlantı parçaları üretimimizle Türkiye’de en geniş ürün yelpazesine sahip firmalarından biri durumundayız. Beylikdüzü’nde 9 bin metrekarelik kapalı, 13 bin 500 metrekarelik açık alana sahip tesisimizde üst boru ürünlerinin üretimini yapıyoruz. Elazığ Organize Sanayi Bölgesi’nde ise 45 bin metrekarelik kapalı olmak üzere toplam 172 bin 500 metrekarelik bir alan üzerinde altyapı, üstyapı boru ve bağlantı parçaları üretimi gerçekleştiriyoruz. Boru ve bağlantı parçalarını 23 ülkeye ihraç ediyoruz. Manisa’nın Akhisar OSB’de 14 bin 400 metrekare kapalı, toplam 20 bin metrekare alan üzerine kurulu olan Sanica Isı Kombi üretim tesisimiz, yıllık 52 bin adet kombi üretim kapasitesine sahip. Manisa Akhisar’da ürettiğimiz kombileri 9 ülkeye ihraç ediyoruz. Bir süredir üzerinde çalıştığımız elektrikli kombi üretimine de yakın zamanda başlamayı hedefliyoruz.

HALKA ARZIN GLOBAL BİR MARKA OLMA HEDEFİMİZİ GÜÇLENDİRECEĞİNE İNANIYORUZ: Hedefimiz global bir marka olmak. Bu hedef doğrultusunda uzun bir zamandır kurumsallaşmaya odaklandık. Dünyanın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı olan Turquality destek programına başvuru sürecimizi tamamladık. Halka arzın, şeffaflık ve hesap verebilirlik gibi kurumsal ilkeleri daha etkin ve güçlü bir şekilde yaşama geçirmemize destek olacağına inanıyoruz. Halka arz ve Turquality programının sağlayacağı desteğin, global bir marka olma hedefimizi güçlendireceğine inanıyoruz.

HALKA ARZDA SAĞLANACAK KAYNAK ÖNEMLİ ORANDA ŞİRKETİN BÜYÜMESİNDE KULLANILACAK: Halka arzdan sağlayacağımız kaynağın yüzde 40’ını yurtdışı yatırımlarda, yüzde 30’unu net işletme sermayesi ihtiyacının karşılanmasında, yüzde 30’unu ise finansal borçların ödenmesinde kullanmayı planlıyoruz. Halka arzla sağlayacağımız kaynaklarla yurtiçi ve yurt dışı büyüme fırsatlarını daha etkin değerlendirme olanağı elde edeceğiz.”

PAY BAŞINA 20,03 TL SABİT FİYATTAN TALEP TOPLANACAK

Sanica Isı halka arzına liderlik eden Gedik Yatırım Genel Müdürü Ersan Akpınar da basın toplantısında, “Sanica Isı’nın halka arzına liderlik yaptığımız için Gedik Yatırım olarak mutluluk duyuyoruz. Bu yılın dikkat çekici halka arzlarından biri olan Sanica Isı’nın 35 milyon TL nominal değerli payları sermaye artırımı, 5 milyon TL nominal değerli payları ortak satışı yoluyla olmak üzere, toplam 40 milyon TL nominal değerli payları halka arz edilecek. Sanica Isı’nın söz konusu payları için pay başına 20,03 TL sabit fiyattan talep toplanacak. Arz sonrası piyasa değeri 2 milyar 704 milyon lira olacak Sanica Isı’nın halka açıklık oranı yüzde 29,63 olacak” dedi.